Dla obecnego rządu niezwykle ważne jest, aby przedsiębiorcy i samorządy byli partnerem, abyśmy wspólnie mogli realizować program gospodarczy rządu – powiedział w czwartek w Świdniku (Lubelskie) wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, na spotkaniu z przedsiębiorcami.

 

Minister Soboń uczestniczył w kolejnym spotkaniu pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości. Mały biznes, wielkie zmiany” mającym na celu przekazanie przedsiębiorcom informacji o nowych uregulowaniach prawnych mających wspierać rozwój niewielkich firm.

Otwierając spotkanie podkreślił, że wprowadzane ułatwienia, określane jako Konstytucja Biznesu, mają budować partnerskie relacje przedsiębiorców z administracją rządową.

– Szczególnie nam zależy, abyśmy widzieli w sobie wsparcie, które będzie wynikało z dobrego prawodawstwa (…) To ma być sytuacja, w której przedsiębiorca jest całkowicie pewny, że prawo jest interpretowane na jego korzyść, że to, co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone – podkreślił wiceminister.

Zapewnił przedsiębiorców, że będzie mniej kontroli, a dzięki nowym zasadom zbierania informacji przez organy podatkowe będą one kierowane tam, gdzie podejrzenie o nieuczciwość jest uzasadnione.

– Dzięki analizie dużej ilości danych, które dzisiaj przetwarzamy, jesteśmy w stanie wychwycić tych naprawdę nieuczciwych i kontrolować tam, gdzie to jest naprawdę konieczne, tam gdzie państwo będzie skuteczne – zaznaczył.

Różne formy wsparcia dla początkujących przedsiębiorców

Soboń wskazał na różne formy wspierania osób rozpoczynających działalność gospodarczą i rozwijających swoje przedsiębiorstwa, takie jak zwolnienie z ZUS, system dotacji, obniżanie podatku dochodowego. Podkreślił, że Polska ma korzystną, zróżnicowaną strukturę gospodarki, z 30-procentowym udziałem przemysłu i dużą liczba małych firm, co stwarza dobre perspektywy rozwojowe.

– Zachęcamy do tego, aby zakładać nowe firmy, będziemy pomagać, aby małe stawały się coraz większe – zapewnił.

Burmistrz Świdnika Waldemar Jakson poinformował, że świdnicki samorząd przystąpił do projektu prowadzonego przez Park Naukowo-Technologiczny Energii w Lublinie, który otrzymał 19 mln zł z PARP na wsparcie młodych przedsiębiorców z branży informatycznej, medycznej i energetycznej. Projekt przewiduje, że wyłonionych zostanie 300 start-upów, które otrzymają wszechstronną pomoc, m.in prawną, księgową, dostęp do laboratoriów, a 150 spośród nich dofinansowanie do wysokości 800 tys. zł.

W urzędzie miasta w Świdniku zostanie utworzony specjalny punkt informacyjny, gdzie młodzi ludzie zainteresowani tym projektem uzyskają wsparcie – zapewnił Jakson. Soboń zaznaczył, że jest to inicjatywa, która wpisuje się we wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw przez rząd.

– Mam nadzieję, że młodzi przedsiębiorcy ze Świdnika i woj. lubelskiego skorzystają na tym projekcie – powiedział.

 

 

(PAP)