7 kwietnia 2020

Dołącz do COVID Action Platform – inicjatywy Światowego Forum Ekonomicznego skupiającej biznesy z całego świata w walce z pandemią

Udostępnij

COVID Action Platform to nowa platforma współpracy globalnej zainicjowana przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF) 11 marca br. W projekt zaangażowana jest także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Platforma gromadzi w szczególności liderów biznesu.

Do tej pory inicjatywa zgromadziła ponad 300 firm z całego świata. Liderzy biznesu  zobowiązali się do wspierania rządów w zapewnieniu środków na rozwój szczepionek, stymulowania nowych planów utrzymania otwartych łańcuchów dostaw oraz dzielenia się najlepszymi praktykami w zakresie zarządzania pracownikami w okresie pandemii.  W fazie wstępnej autorzy projektu chcieliby zapewnić wymianę informacji (zarówno pomiędzy podmiotami publicznymi jak i prywatnymi) na temat tego, w jaki sposób wirus wpłynie na określone branże gospodarcze. W platformie poza liderami biznesu mają też uczestniczyć przedstawiciele rządów. 

Jak podkreślają twórcy Platformy, w obliczu globalnej pandemii potrzebne są niestandardowe przedsięwzięcia, które skupiają wszystkich interesariuszy – rządy państw, organizacje międzynarodowe oraz społeczność biznesową. Celem pomysłodawców jest połączenie i skoordynowanie wysiłku podmiotów publicznych oraz prywatnych, które pozwoli:

  • pobudzić globalną społeczność biznesową do wspólnego działania;
  • ochronić gospodarstwa domowe oraz zapewnić ciągłość działalności gospodarczej;
  • zmobilizować współpracę oraz wsparcie biznesowe w kontekście COVID-19.

Wymierne rezultaty współpracy w ramach Platformy mają obejmować:

  • zapewnienie firmom możliwości wykorzystania wprowadzanych przez państwa działań w odpowiedzi na COVID-19;
  • identyfikowanie przykładów partnerstwa publiczno-prywatnego i ich skalowanie;
  • dzielenie się informacjami i koordynacja ew. wspólnych działań;
  • ułatwienie przekazywania darowizn i środków na działania w zakresie zdrowia publicznego.

Jednym z owoców Platformy jest interaktywna mapa transformacji COVID-19. Mapa grupuje sześć głównych obszarów walki z pandemią, m.in. wpływ wirusa na rynki finansowe, handel, turystykę, siłę roboczą, a także zbiera informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa oraz postępach w pracach nad szczepionką. Nie jest wymagana rejestracja – każdy może z niej skorzystać i jednym kliknięciem zapewnić sobie dostęp do najświeższych treści: trendów strategicznych, badań, analiz oraz danych związanych z COVID-19. 

Zobacz więcej podobnych artykułów