Kontakty z urzędnikami są lepsze, ale jeszcze nie idealne – ocenili w środę w Wyszkowie uczestnicy konferencji poświęconej ułatwieniom w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

 

Na spotkaniu informacyjnym „Prawo do przedsiębiorczości. Małe firmy, wielkie zmiany” przedstawiciele wyszkowskich firm mogli poszerzyć swoją wiedzę m.in. o Konstytucji Biznesu, mającej poprawić środowisko prawno-instytucjonalne, w którym działają polscy przedsiębiorcy.

– Urzędy skarbowe stosują Konstytucję Biznesu i wypływającą z niej zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorców. Jeżeli ktoś nie ma nic na sumieniu, to nie ma się co bać urzędu, a wręcz służymy pomocą. Straszny urząd skarbowy to mit” – przekonywała Dorota Łaska, naczelnik Urzędu Skarbowego w Wyszkowie.

Przedsiębiorcy oceniają ostatnie zmiany

– Rzeczywiście widzę zmianę w urzędach skarbowych i podejściu do podatnika. Nie wiem, czy to jest zmiana pokoleniowa, czy zasługa ministerstwa, ale urzędnicy są wyjątkowo mili i pomocni – powiedziała PAP Małgorzata Baranowska z kancelarii podatkowej Skłodowska.

– Każde ułatwienie wprowadzane z myślą o małych firmach jest dobre. Kontakty z urzędnikami są lepsze, choć jeszcze nie idealne. W tej chwili zmiany w prawie są tak dynamiczne, że nie zawsze można śledzić wszystko na bieżąco. Usystematyzowanie wiedzy zawsze się przydaje – oceniła z kolei Katarzyna Kamieniecka, dyrektor wyszkowskiego oddziału Grupy Pascal Sp. z o.o. Na konferencję przyszła, żeby uporządkować swoją wiedzę o nowych przepisach.

W zmianę klimatu w relacji państwo-przedsiębiorca nie wierzy natomiast pani Beata, księgowa z Wyszkowa.

– Z przykrością stwierdzam, że nie zauważyłam zmian – powiedziała PAP. Docenia jednak ułatwienia wprowadzane w kontakcie on-line z urzędami. I tu zauważa jednak pułapkę.

– Informatyzacja to nie tylko plusy. W firmach pracują też osoby starsze, które nie mają pojęcia o komputerze. Niby są ułatwienia w wystawianiu zaświadczeń on-line, wprowadzane są elektroniczne zwolnienia lekarskie, ale osoby starsze nie zawsze wiedzą, jak się tymi narzędziami posługiwać. Jeżeli wdrożymy całkowitą informatyzację, dla wielu starszych pracowników będzie to bariera – oceniła.

Mówiła też o nowo powołanym Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców. – Kto to jest, gdzie jest, jak do niego napisać? Teoretycznie coś jest, ale zobaczymy, jak będzie praktycznie – zastrzegła.

Burmistrz Wyszkowa cieszył się, że spotkanie dla przedsiębiorców odbywa się właśnie w tym mieście.

– Przedsiębiorcy z Wyszkowa rozwijają swoje firmy bardzo dynamicznie i myślę, że skorzystają z informacji przekazanych przez ekspertów z ministerstw. Jako miasto od dawna stawiamy na rozwój przedsiębiorczości, głównie w sektorze usług i przemysłu. To właśnie dzięki przedsiębiorczości mieszkańców, Wyszków się dźwignął i ma dzisiaj tylko 4-procentowe bezrobocie – powiedział PAP Grzegorz Nowosielski, burmistrz Wyszkowa.

Kolejny pakiet zmian

W konferencji w Wyszkowie wziął udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski. Podkreślał, że rząd cały czas pracuje nad ułatwieniami dla przedsiębiorców.

– To nie jest tak, że przyjęliśmy Konstytucję dla Biznesu i już. To jest proces ciągły. Wczoraj, czyli we wtorek, Rada Ministrów przyjęła następny pakiet zmian. Przyjęty został m.in. projekt ustawy, mówiący o tym, że mali podatnicy płacący podatek CIT będą go płacili w wysokości 9 proc., a nie 15 proc., jak obecnie – wskazał Zagórski.

Wśród rozwiązań przyjętych ostatnio przez rząd, wymienił także podwyższenie progu małego podatnika w PIT i CIT do 2 mln euro rocznej wartości sprzedaży (dziś ten limit to 1,2 mln euro) oraz ograniczenie obowiązku prowadzenia okresowych szkoleń BHP dla pracowników administracyjno-biurowych.

– Pracownik biurowy nie będzie musiał przechodzić kłopotliwych szkoleń BHP, a pracodawca ponosić z tego tytułu dodatkowych kosztów – podkreślał szef MC.

 

(PAP)