Pakiet ustaw tworzących Konstytucję Biznesu wprowadza rozwiązania, które były w Polsce zgłaszane przez przedsiębiorców już od 1989 r. – mówiła w piątek w Legnicy minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 

Konstytucja Biznesu nie zamyka spraw udogodnień dla przedsiębiorców; przed nami projekty ustaw w sprawie zatorów płatniczych i zamówień publicznych – podkreśliła Emilewicz.

Minister uczestniczyła w piątek w obywającym się w Legnicy spotkaniu z przedsiębiorcami z cyklu „Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany”.
 

Konsultacje ustawy o zatorach płatniczych

Emilewicz przypomniała, że do konsultacji został wysłany już projekt ustawy o zatorach płatniczych.

– Jak wykazały badania prowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczość, zatory płatnicze to podstawowa przyczyna niedogodności rozwojowych małych i średnich firm w Polsce– mówiła.

Dodała, że nowe regulacje mają wprowadzić obligatoryjne skrócenie terminów płatności do 30 dni dla administracji, z wyłączeniem służby zdrowia, i do 60 dni dla dużych podmiotów względem małych. Nowe regulacje przewidują też wprowadzenia tzw. ulgi na złe długi.

– Przedsiębiorca będzie płacił podatek dopiero wtedy, kiedy dostanie zapłatę za dostarczony towar lub usługę – wyjaśniła.

Nowe prawo zamówień publicznych już niedługo

Druga regulacja przygotowywana przez resort kierowany przez Emilewicz, to nowe prawo zamówień publicznych.

– Po stronie sektora publicznego mamy dziś zasoby finansowe, które mogą sprawić, że małe przedsiębiorstwa staną się średnimi, a średnie dużymi – powiedziała minister.

– Nowe rozwiązania mają służyć uproszczeniu procedur. Chcemy, by Urząd Zamówień Publicznych nie był tylko arbitrem, ale by pomagał zamawiającym i przystępującym do postępowania przetargowego” – mówiła. Dodała, że nowe regulacje mają też sprawić, by pula środków z zamówień publicznych była zarezerwowana dla małych i średnich przedsiębiorstw.

– Dziś ich udział w zamówieniach publicznych jest znikomy – dodała minister.

 

„Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany” to seria konferencji prowadzonych w całej Polsce, w trakcie których przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.

Organizatorem wydarzenia są: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami – Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dotychczas w całej Polsce odbyło się kilkadziesiąt takich konferencji.

 

 

(PAP)