Konstytucja dla biznesu wprowadziła nową pozycję ustrojową przedsiębiorcy w państwie polskim. Po raz pierwszy zapisano, że przedsiębiorcy są dla administracji partnerami, a nie petentami – mówiła w poniedziałek w Radomiu minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

 

Według szefowej resortu przedsiębiorczości i technologii, Konstytucja dla biznesu przewiduje wiele konkretnych rozwiązań przede wszystkim dla tych przedsiębiorców, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą. Jednocześnie – zdaniem Emilewicz – znosi wiele ograniczeń biurokratycznych dla tych, którzy tę działalność prowadzą od wielu lat.

Minister wzięła udział w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach cyklu „Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany” – to seria konferencji prowadzonych w całej Polsce, w trakcie których przedstawiciele małych i średnich firm dowiadują się o zmianach i ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce w zakresie prawa przedsiębiorców, prawa podatkowego i prawa zamówień publicznych, a także o ofercie wsparcia sektora MŚP.Emilewicz podkreśliła, że Konstytucja dla biznesu wprowadziła nową pozycję ustrojową przedsiębiorcy w państwie polskim.

– Po raz pierwszy na serio zapisaliśmy, że to państwo są partnerami dla administracji, a nie petentami. Na serio traktujemy to, o czym mówią nam dane GUS, czyli, że to państwo zatrudniają ponad 70 proc. aktywnych zawodowo Polaków, i że to państwo kontrybuują w ponad 60 proc. do tego tak świetnego dzisiaj naszego PKB – powiedziała minister, zwracając się do zgromadzonych na spotkaniu przedsiębiorców. Emilewicz poinformowała, że w ub. tygodniu zakończyły się konsultacje projektu ustawy o zatorach płatniczych.

– Z badań, które robiliśmy na początku tego roku z Państwową Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że zatory płatnicze to korek, który sprawia, że małe i średnie przedsiębiorstwa nie mogą się w Polsce rozwijać – zaznaczyła minister.Dodała, że w najbliższych tygodniach projekt ustawy trafi pod obrady rządu. – Chcielibyśmy, aby ta ustawa stała się nową rzeczywistością prawną od nowego roku – powiedziała szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii.

Nowe regulacje mają m.in. wprowadzić obligatoryjne skrócenie terminów płatności do 30 dni dla administracji, z wyłączeniem służby zdrowia, i do 60 dni dla dużych podmiotów względem małych.Drugą ważną zmianą, jaką szykuje przedsiębiorczości i technologii, to nowe prawo zamówień publicznych. – Jego projekt będziemy chcieli pokazać pod koniec października – zapowiedziała Emilewicz.

Według minister przedsiębiorczości obecnie obowiązujące prawo zamówień publicznych preferuje nierówną pozycję zamawiającego i dostawcy usług oraz towarów. – Staramy się po pierwsze uprościć prawo związane z zamówieniami publicznymi; po drugie wyrównać pozycję zamawiającego i dostawcy, i po trzecie zmodyfikować nieco rolę Urzędu Zamówień Publicznych – zapowiedziała minister.

Według Emilewicz UZP „nie będzie tylko stróżem procedur, ale także wspierającym tych, którzy do postępowań stają”.

– Po trzecie chcemy stworzyć katalog wzorów zamówień – taki, który będzie wcześniej skonsultowany z przedsiębiorcami, aby zamawiający zamawiał rzeczy dostępne, a nie wymyślone; aby zamawiał rzeczy nie jednostkowo dostępne na rynku, ale rzeczywiście, żeby było to zamówienie konkurencyjne – powiedziała Emilewicz.

Rewolucyjną – w jej ocenie zmianą będzie „zawarowanie części zamówień publicznych tylko do sektora małych i średnich przedsiębiorstw”.

– Wyobrażamy sobie rozwiązanie, w którym, czy to do pewnej wysokości zamówienia, czy to wręcz w pewnych branżach mogą brać udział tylko mali i średni przedsiębiorcy – stwierdziła minister.

Według niej będzie to rozwiązanie rewolucyjne w skali europejskiej. – Ale biorąc pod uwagę wszystkie dokumenty horyzontalne UE, związane ze wzmacnianiem małego i średniego przedsiębiorcy, zakładamy, że to rozwiązanie będzie notyfikowane w Komisji Europejskiej” – zaznaczyła Emilewicz, zachęcając przedsiębiorców do udziału w konsultacjach dot. projektu tych zmian.

(PAP)