Dzięki informatyzacji administracji publicznej liczba kontroli skarbowych wobec przedsiębiorstw mogła znacząco zmaleć, a jednocześnie poprawiła się ściągalność podatków – powiedział w piątek w Ostrołęce minister cyfryzacji Marek Zagórski, który wziął udział w spotkaniu informacyjnym dla przedsiębiorców o wdrażanych ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce.

Szef resortu cyfryzacji mówił, że Ostrołęka to nie tylko centrum folkloru kurpiowskiego, ale też centrum biznesu i że jest to jedno z wielu polskich miast, w których dominują firmy polskie. „To jest coś kapitalnego patrzeć, jak miasta rozwijają się siłą swoich mieszkańców” – powiedział Marek Zagórski.

Podkreślał też rolę informatyzacji we wprowadzaniu ułatwień dla przedsiębiorców. „Udało nam się zwiększyć ściągalność podatków. To nie byłoby możliwe bez cyfryzacji, informatyzacji obsługi przedsiębiorców, zarówno w sferze podatkowej, jak i w przypadku ZUS” – ocenił minister.

„Pełna informatyzacja, wprowadzenie JPK i innych rozwiązań spowodowało, że liczba kontroli skarbowych mogła znacząco zmaleć, dlatego że kontrolujemy bardziej precyzyjnie i kontrolujemy te podmioty, w przypadku których są podstawy do przeprowadzenia takiej kontroli” – wskazał minister.

„Mam nadzieję, że dzięki wprowadzonym udogodnieniom dla przedsiębiorców Ostrołęka jeszcze bardziej rozpędzi się biznesowo, że jeszcze bardziej zmniejszy się bezrobocie w mieście. Dzięki małym i średnim przedsiębiorstwom mieszkańcy Ostrołęki znajdują pracę” – powiedział uczestniczący w konferencji wiceprezydent Ostrołęki Grzegorz Płocha.

Najważniejsze zmiany w podatkach

W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięcioro przedsiębiorców z Ostrołęki i okolic. Jak mówili, najważniejsze dla nich były informacje o wprowadzonych i planowanych zmianach w podatkach.

„Najbardziej zainteresowała mnie prezentacja naszego ostrołęckiego urzędnika skarbowego, bo mówiła o wielu konkretnych udogodnieniach dla przedsiębiorców” – powiedział po konferencji lokalny przedsiębiorca pan Arkadiusz. Jako jedną z najważniejszych zmian wskazał zwiększenie do 10 tys. zł jednorazowej amortyzacji środków trwałych.

„Jeżeli się prowadzi działalność gospodarczą, to właśnie sprawy podatkowe są najważniejsze” – wtórowała pani Elżbieta, prowadząca firmę w Ostrołęce. Jak zaznaczyła, zna już nowe przepisy, ale przyszła na konferencję, żeby uporządkować swoją wiedzę. „Jeżeli chodzi o podkreślaną tu poprawę relacji urzędnicy-przedsiębiorcy, to są na razie tylko słowa, a jak przychodzi do czynów, to jest inaczej” – oceniła. „Zobaczymy, jak będzie” – dodała.

Na ostrołęckiej konferencji obecni byli także przedstawiciele młodzieży z miejscowego technikum ekonomicznego i technikum hotelarskiego. „Nasi uczniowie mogli tutaj posłuchać o praktycznych problemach, z jakimi stykają się przedsiębiorcy, ale również o zmieniających się przepisach, które mają przyczynić się do ich rozwiązania” – skomentowała nauczycielka Joanna Skarżyńska. „Mamy nadzieję, że tę wiedzę wykorzystają nie tylko w szkole, do egzaminu, lecz również w praktyce” – dodała Elżbieta Niedźwiecka, również nauczycielka z ostrołęckiej szkoły.

Pedagodzy podkreślali, że uczniowie mają w programie przedmioty związane z założeniem i prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym również tematy dotyczące procedur i przepisów podatkowych.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której eksperci m.in. z administracji skarbowej czy ZUS odpowiadali na pytania.

 

„Małe firmy, wielkie zmiany” to cykl realizowanych w całym kraju konferencji, w trakcie których mali i średni przedsiębiorcy mogą poszerzyć swoją wiedzę o wprowadzonych ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej w Polsce. Organizatorami spotkań są Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Zaplanowanych jest jeszcze kilkadziesiąt spotkań; najbliższe odbędą się 17 września w Siedlcach i 18 września w Warszawie.

 

(PAP)