Niedawne podwyższenie ratingu Polski przez Standard&Poor’s jest naszym wspólnym sukcesem – rządu Mateusza Morawieckiego, który wprowadził Konstytucję Biznesu, oraz przedsiębiorców, którzy korzystają z możliwości, jakie im daliśmy i rozwijają swój biznes – powiedział w Brzegu (opolskie) wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa.

 

– Naszym wielkim kapitałem jest zaangażowanie przedsiębiorców w to, jak prowadzą swoje biznesy. Chcielibyśmy w tym pomóc, wesprzeć, zmieniając otoczenie prawne, pomagając firmom ekspandować za granicę. Wszystko to zostało docenione w tym ratingu, więc jest on de facto naszym wspólnym sukcesem – mówił w środę brzeskim przedsiębiorcom wiceminister Ociepa.

Spotkanie w Brzegu odbyło się w ramach cyklu konferencji poświęconych zmianom prawnym ułatwiającym zakładanie i prowadzenie firm w Polsce, a organizowanym przez PARP oraz MPiT. O wprowadzonych i planowanych rozwiązaniach opowiadali przedstawiciele resortu przedsiębiorczości, administracji skarbowej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zmiany oczami przedsiębiorców

– Chciałoby się, aby to co było mówione weszło naprawdę w życie. Dobrze, że są pomysły i o tym się rozmawia, tylko to, czy w pełni zostaną one zrealizowane, to zobaczymy – powiedział w rozmowie z PAP Sławomir Bednarczyk z brzeskiej firmy VENA, zajmującej się wyrobem ceramiki artystycznej.

Według Bednarczyka przedsiębiorców z pewnością interesuje nie tylko to, żeby powstawały instytucje czy organy, które ułatwiają kontakty z urzędami, ale „żeby prawo zmieniało się na tyle, żeby te kontakty nie były potrzebne w tak intensywnej formie”.

– Mówi się dużo o tym, żeby od nowa powstała ordynacja podatkowa, żeby została napisana od nowa ustawa VAT-owska czy ustawa o podatku dochodowym. Ja z punktu widzenia przedsiębiorcy wolałbym, żeby pierwszym krokiem było dążenie do tego, aby to prawo było jasne oraz czytelne i dopiero później tworzyć instytucje, które pomogą podatnikowi – stwierdził.

– Jeśli gmatwamy coraz bardziej przepisy, to wiadomo, że te instytucje są potrzebne – spuentował przedsiębiorca.

Z kolei Wojciech Sagański, prezes zarządu Parku Technologiczno–Innowacyjnego w Przyworach koło Brzegu, cieszy się, że w końcu w Konstytucji Biznesu „zostały unormowane i spisane oczywistości, które z punktu logiki i prawa, już dawno powinny być uregulowane”.

– Co do dalszych prac, które gdzieś tam są, podkreślałbym bardzo mocno sprawy deregulacyjne – mówił.

W jego opinii dobrym pomysłem byłoby, żeby wprowadzając nową ustawę, dwie inne likwidować. – Kiedyś był taki pomysł, warto by pomyśleć o tym znowu – stwierdził.

Sagański odniósł się również do ustanowionego rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw. – Mówi się ciągle o interpretacjach podatkowych, że w tym celu został utworzony rzecznik. Zamiast tworzyć przepisy podatkowe sztywne jasne i klarowne, żeby nie wymagały już interpretacji, to widzę, że dalej jest tendencja gmatwania prawa podatkowego – skomentował.

– Wydaje mi się, że większość chciałaby uproszczenia systemu podatkowego, ujednolicenia stawek podatkowych, prostszych podatków, aby mogli się skupić na zarabianiu pieniędzy i płaceniu podatków, a nie na wikłaniu się w różne spory czy potyczki z urzędami – ocenił.

Podobnego zdania jest Joanna Radziszewska, która jako stomatolog była – jak się wyraziła – „zmuszona do otworzenia własnej działalności”.

– Moje wykształcenie jest ukierunkowane na działanie, a nie orientowanie się w wielu kwestiach prawnych, które ciągle się zmieniają, czy papierologii. To jest dla mnie męczące – powiedziała PAP. Radziszewska swoją działalność prowadzi samodzielnie i przyznała, że w trakcie czterech lat działalności zdążyła popełnić wiele błędów.

Podkreśliła, że jako początkujący stomatolog miała po studiach branżowe szkolenia, następnie rok stażu w izbach lekarskich, w trakcie którego również odbyła kolejne szkolenia, ale uważa, że równolegle powinny być prowadzone szkolenia z zakładania działalności.

– Chociażby z tego jak obsłużyć kasę fiskalną oraz jakie papiery gdzie wysłać. Ja wiem, że to się zmienia, ale na daną chwilę mogą nam powiedzieć co i jak, bo przecież zdają sobie mniej więcej sprawę, jakie podpisujemy umowy – powiedziała brzeska stomatolog.

 

 

(PAP)