Odpowiadać na potrzeby biznesu

By 13 czerwca 2019Ogólne
Powitanie gości konferencji dla przedsiębiorców w Radomiu

Dzisiejsze spotkanie, a także te, które już się odbyły, mają za zadanie informować o probiznesowych zmianach dla firm. Ale zależy nam także na usłyszeniu Państwa opinii. Po każdym spotkaniu bierzemy na warsztat proponowane zmiany – mówiła na spotkaniu z przedsiębiorcami w Radomiu przedstawicielka Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

 

Na konferencji w Radomiu z przedsiębiorcami spotkali się ponadto przedstawiciele m.in. Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości z Grupy PFR. Eksperci przybliżali praktyczne aspekty przepisów dla firm wprowadzonych m. in. przez Konstytucję Biznesu, pakiet ustaw Przyjazne Prawo oraz zmiany w prawie podatkowym i zamówieniach publicznych.

Podstawa to pewność prawa

Słowa Agnieszki Krzemińskiej z MPiT, która rozpoczęła konferencję, zachęciły wielu zgromadzonych do dyskusji nad kształtem prawa gospodarczego. Jednym z tematów, które przewijały się najczęściej była pewność prawa.

– Przedsiębiorca ma pakiet praw, o których powinien pamiętać i na które nie powinien bać się powoływać. Jednym z nich jest „pewność prawa” – mówił  Mateusz Marciniak, MPiT.

Od roku na straży praw przedsiębiorców stoi Rzecznik MŚP.

– Przedsiębiorca w każdej sprawie, w dowolnej formie, może zgłosić się do Rzecznika MŚP, który pośredniczy w kontaktach z organami administracji – przypomniał ekspert ministerstwa.

Eksperci do usług

W strefie informacyjnej przedsiębiorcy rozmawiali na temat nurtujących ich spraw.

Eksperci ZUS służyli wiedzą dotyczącą praw i obowiązków wynikających z aktualnych przepisów z zakresu ubezpieczeń społecznych. Przedstawiali możliwości i zasady korzystania z ulg w postaci czasowego nieopłacania lub opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego radzili, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r.

Sporym zainteresowanie cieszyły się także stoiska Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), na których można było uzyskać odpowiedzi na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Pracownicy PARP, Enterprise Europe Network i Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów UE przedstawiali ofertę wsparcia dla firm w ramach Centrum Rozwoju MŚP oraz z Funduszy Europejskich.

 

Kolejne spotkanie odbędzie się 17 czerwca w Opolu.

Zapraszamy!