Odpowiedź na potrzeby i pomysły przedsiębiorców

By 17 maja 2019Ogólne
Zdjecie ilustracyjne: rejestracja uczestników konferencji

Jesteśmy tu aby nie tylko opowiedzieć o ułatwieniach, z jakich przedsiębiorcy mogą korzystać czy korzyściach ze zmian, jakie wprowadzamy, ale też wysłuchać ich głosu, potrzeb i pomysłów – zadeklarowała Jadwiga Emilewicz na dzisiejszej konferencji z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości” w Krakowie.

Minął czwarty dzień cyklu konferencji informacyjno-edukacyjnych dla przedsiębiorców, przedstawicieli administracji i osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Na spotkaniu w Krakowie prezes PARP Małgorzata Oleszczuk, minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz oraz prezes Urzędu Zamówień Publicznych, Hubert Nowak przedstawiali realne ułatwienia dla firm wprowadzone m. in. przez Konstytucję Biznesu, pakiet ustaw Przyjazne Państwo oraz zmiany w prawie podatkowym i zamówieniach publicznych.
O swoim „prawie do przedsiębiorczości” mogli dowiedzieć się i porozmawiać także uczestnicy odbywającego się równolegle spotkania w Bydgoszczy.

Wprowadziliśmy już setki zmian dla firm, które pomagają przedsiębiorcom w prowadzeniu ich biznesu, a także przynoszą oszczędności. To Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP, czy Mały ZUS, z którego korzysta 70 proc. uprawnionych – mówiła minister przedsiębiorczości i technologii.

Wśród tematów poruszanych na piątkowych konferencjach były ponadto kwestie przepisów mających zapobiegać powstawaniu zatorów płatniczych, prostej spółki akcyjnej czy rozwiązań w ramach pakietu Przyjazne Państwo.

Kolejna ważna rzecz to kwestia sukcesji w polskich przedsiębiorstwach. Problem dziedziczenia firm jest realny, a możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego umożliwia przeżywalność marki. Takiego zarządcę ustanowiło już 800 firm – zauważyła minister Emilewicz.

Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się, będący w przygotowaniu, pakiet “Przyjazne Prawo”, który obejmuje ponad 70 probiznesowych zmian, mających za zadanie m.in. wyeliminowanie przypadków niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności polskiego prawa. Zakłada on m.in. prawo do błędu przez pierwszy rok działalności dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, prawo do reklamacji dla przedsiębiorców albo np. wydłużenie terminu rozliczania VAT i imporcie.

Mówiąc o ułatwieniach dla biznesu, poruszano też kwestie wsparcia dla małych i średnich firm oferowanego przez współorganizatorów i partnerów cyklu.

Szybciej, taniej, prościej, łatwiej i na równych zasadach. W ciągłym partnerstwie i dialogu. To reguły które od dwóch lat staramy się stosować, zmieniając realia prowadzenia biznesu w Polsce – powiedział na spotkaniu w Bydgoszczy Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Na stoiskach informacyjnych można było dowiedzieć się o możliwościach wsparcia rozwoju firmy w ramach programów unijnych i krajowych oferowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Bank Gospodarstwa Krajowego i Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE. Eksperci Enterprise Europe Network zachęcali do sięgania po pomoc w nawiązywaniu relacji biznesowych z partnerami z zagranicy. Przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju byli do dyspozycji w sprawie Pracowniczych Planów Kapitałowych, które zaczną działać w tym roku.

Kolejne spotkania odbędą się:
· 20 maja w Warszawie i Rzeszowie,
· 21 maja w Toruniu,
· 22 maja w Białymstoku i Łodzi.

Zapraszamy!

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.