Państwo przyjazne przedsiębiorcom

By 20 maja 2019Ogólne

„Przyjazne państwo” to przekrojowy zestaw ponad 70 ułatwień dla biznesu. Wśród nich m.in. prawo do błędu dla mikroprzedsiębiorców. W przypadku pomyłki będą ostrzegani, a nie od razu karani – to przykład, którym zobrazowała kolejne ułatwienia szykowane dla przedsiębiorców przez rząd minister Emilewicz na spotkaniu w Rzeszowie.

Spotkania z cyklu „prawo do przedsiębiorczości” odbywały się dziś w Rzeszowie i Warszawie. Uczestnicy konferencji mogli dowiedzieć się, jakie możliwości dają im nowe przepisy. Mieli okazję poznać plany rządu związane z kolejnymi ułatwieniami w przepisach i praktyce administracyjnej, które dotyczą osób prowadzących działalność gospodarczą.

– „Konstytucja Biznesu” najpoważniejsze zmiany, które zaszły w Polsce od 20 lat w zakresie prawa gospodarczego i regulacji dotyczących prowadzenia biznesu. Podczas spotkań rozmawiamy o tym jakie zmiany zostały wprowadzone do tej pory oraz jakie zmiany jeszcze nas czekają. Ale nie chcemy by słyszany był tylko głos twórców przepisów. Chcemy rozmawiać z przedsiębiorcami – powiedziała na starcie warszawskiej konferencji Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji rozwoju przedsiębiorczości.

Efekty reform już widać

Przedstawiciele ministerstw przedstawiali też efekty dotychczasowych zmian wprowadzonych w lwiej części w ramach Konstytucji Biznesu.

– Z ulgi na start skorzystało już 180 tys. przedsiębiorców, mamy więcej zakładanych firm i większą ich przeżywalność, sądy rozstrzygają spory powołując się na zasady ogólne Prawa Przedsiębiorców. Kolejnym ułatwieniem, które właśnie procedujemy jest Prosta Spółka Akcyjna – wyliczał na spotkaniu w Warszawie pozytywne zmiany wprowadzone do tej pory przez rząd Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Potrzebny dialog z przedsiębiorcami

Jednak najważniejszy cel konferencji to umożliwienie właścicielom firm i przyszłym przedsiębiorcom bezpośrednich rozmów przedstawicielami rządu i administracji. Budowanie zaufania na bazie dialogu.

– Podczas spotkań z przedsiębiorcami opowiadamy o setkach zmian dla firm, ale też dostajemy informację zwrotną, rozmawiamy również o nowych pomysłach zgłoszonych przez przedsiębiorców – zaznaczył w Warszawie wiceminister Niedużak.

–  Nie będzie dialogu, dopóki nie będzie zaufania pomiędzy przedsiębiorcami a administracją. Ciężko pracujemy, aby to zaufanie zbudować – podkreślił, także obecny na Warszawskiej konferencji, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister Paweł Cybulski.

Znaczenie roli firm z sektora MŚP podkreślał także Zbigniew Gryglas, obecny na warszawskim spotkaniu – To małe i średnie firmy są filarem polskiej gospodarki. To ważne, aby administracja szanowała ciężką pracę, jaką wykonują – powiedział poseł sejmowej większości.

W bardziej praktycznym wymiarze „Prawo do przedsiębiorczości” to możliwość zadawania indywidualnych pytań ekspertom takich instytucji jak ZUS, PFR, Urząd Zamówień Publicznych, Banku Gospodarstwa Krajowego czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Ten cel spełniają strefy informacyjne, które są stałym punktem wszystkich dotychczasowych konferencji.

Ten sam wątek poruszył w Rzeszowie wiceprezes PARP, Mikołaj Różycki:
–  O zmianach w prawie trzeba mówić. Możliwość bezpośredniego spotkania z przedsiębiorcami traktujemy jako nasz przywilej, a nie obowiązek. Zarówno w Rzeszowie, jednej ze stolic polskiej innowacyjności, jak i 19 innych miastach – zaznaczył.

Kolejne spotkania odbędą się:

  • 21 maja w Toruniu,
  • 22 maja w Białymstoku i Łodzi,
  • 23 maja w Katowicach i Lublinie.

Zapraszamy!

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.