Konstytucja biznesu nie kończy aktywności w zakresie ułatwiania przedsiębiorcom działalności – zapowiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. W tym kontekście wskazała m.in. dwa projekty dotyczące zatorów płatniczych i zamówień publicznych.

 

Minister uczestniczyła w środę w obywającym się w Żywcu spotkaniu z przedsiębiorcami z cyklu „Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany”.

Minister powiedziała, że sprawa zatorów płatniczych „to wątek, na który zwraca uwagę branża budowlana; podwykonawcy (…), którzy nie rozwijają się, nie inwestują, a w skrajnych przypadkach bankrutują, bo po dostarczeniu towaru lub usługi czekają najdłużej w Europie na wynagrodzenie”.

– Ponad 200 dni to nie jest w Polsce wyjątek, ale standard. Podstawowe rozwiązanie, które zaproponuje rząd, to skrócenie terminów płatności. Zaczynamy od siebie, nakładając obowiązek wypłaty w terminie nie przekraczającym 30 dni. Wprowadzamy też 30-dniowy termin w relacjach równorzędnych partnerów i 60 dni w przypadku relacji asymetrycznych – powiedziała.

Emilewicz podkreśliła, że ważnym rozwiązaniem w tym zakresie będzie wprowadzenie tzw. ulgi na złe długi.

– Ona nie leczy przyczyn, choć złagodzi skutki. Dzięki niej przedsiębiorca, który dostarczy towar lub usługę, wystawi fakturę, ale nie uzyska wynagrodzenia, nie będzie musiał płacić należnego z tego tytułu podatku do momentu uregulowania zapłaty – wyjaśniła.

Czas przemodelować rynek zamówień publicznych w Polsce

Drugim istotnym wątkiem, o którym wspomniała minister, jest nowe prawo o zamówieniach publicznych.

– W procesie zamówień publicznych w ub.r. w Polsce wypracowaliśmy 8 proc. PKB. To znaczy, że nasz wzrost gospodarczy, z którego się cieszymy, w znacznym stopniu jest wypracowany przez zamówienia publiczne. Przez 35 tys. podmiotów, które w Polsce wydają w ten sposób pieniądze – mówiła.

Jadwiga Emilewicz powiedziała, że na ogromną część przetargów wpływa jednak tylko jedna oferta.

– Przy tak dużym poziomie przedsiębiorczości w Polsce; przy tak dużym sektorze małych i średnich przedsiębiorców, oznacza to, że coś nie działa dobrze. Przedsiębiorcy nam mówią: jest to zbyt skomplikowane, zbyt złożone są procedury, a małe i średnie firmy nie startują, bo wydaje im się, że przetargi to jakiś ekskluzywny klub biznesowy zarezerwowany dla największych. Za pośrednictwem nowych rozwiązań chcielibyśmy uruchomić rynek zamówień publicznych właśnie dla małych i średnich przedsiębiorstw – dodała.

Minister zadeklarowała, że jest otwarta nawet na radykalne rozwiązania, jak zawarowanie w ustawie pewnej części zamówień, czy to branżowych, czy też do konkretnego poziomu kwotowego, tylko dla małych i średnich przedsiębiorców.

– To może przemodelować rynek w Polsce – dodała Emilewicz.

Konstytucja Biznesu ma zwiększać przedsiębiorczość Polaków

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor podczas spotkania wskazywał, że w mieście istnieje ponad 2,5 tys. małych firm. Minister Emilewicz zaznaczyła jednak, że od trzech lat zauważalny jest spadek rejestracji takich działalności.

– Wyrejestrowań jest więcej niż rejestracji nowych firm. Mam nadzieję, że takie rozwiązania, jak Konstytucja Biznesu sprawią, że jednoosobowych firm, które są wciąż najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, będzie w Żywcu więcej – powiedziała.

Organizatorem cyklu konferencji jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, a partnerami: Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, Urząd Dozoru Technicznego, Urząd Zamówień Publicznych, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.

Dotychczas odbyło się już ok. 40 podobnych konferencji. Zaplanowanych jest jeszcze drugie tyle.

– Spotykamy się raczej w mniejszych miastach, gdzie dystrybucja wiedzy o zmianach legislacyjnych jest wolniejsza. Takie spotkania są absolutnie bezcenne. Mają formułę dyskusyjną. (…) Zbieramy podczas nich pomysły na zmiany. Jesteśmy otwarci na wszystkie zmiany, które znoszą bariery biurokratyczne – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Konferencji towarzyszyła strefa informacyjna, w ramach której eksperci odpowiadali na pytania.

 

(PAP)