Poprawa relacji państwo-biznes

By 21 maja 2019Ogólne

Chcemy być partnerem, wyeliminować patologie i to, co przeszkadza w prowadzeniu biznesu – deklarował wiceminister finansów, Paweł Cybulski opisując zmiany w podejściu fiskusa do przedsiębiorców.

Liczni uczestnicy konferencji „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” zorganizowanej w Toruniu przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości mogli się dowiedzieć, jak skorzystać z rozwiązań wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i wiele innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie.

Cieszę się, że instytucje państwowe mają cały czas kontakt z biznesem – powiedział na początku spotkania Adam Banaszak, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Każde prawo budzi wątpliwości na starcie. Jesteśmy tu po to, by o nich rozmawiać – dodał zastępca prezes PARP.

Katarzyna Machałowska, ekspert MPiT, poruszyła praktyczne aspekty dotychczasowych reform, mówiąc m.in o tym, jak przyspieszyć załatwienie sprawy w urzędzie czy, jakie sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej można załątwić online.

Zmiany wymagają budowy zaufania

Na spotkaniu obecni był również Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów a jednocześnie wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

– My chcemy zmienić wizję administracji. Chcemy być „administracją usługową”, a nie fiskalną czy restrykcyjną. Nie chcemy straszyć. Odcinamy się od takiego podejścia – dodał Cybulski.

Przedsiębiorcy obecni na spotkaniu narzekali w głównej mierze na zbyt dużą biurokrację i mnogość przepisów. Przedstawiciel resortu finansów tłumaczył, że najtrudniej jest zmienić mentalnośc urzędników.

– Nie będzie dobrej administracji bez dialogu, a dialogu nie będzie bez zaufania. (…) Zbudować zaufanie jest niezmiernie trudno. Nad zaufaniem pracuje się cały czas. My chcemy autentycznych zmian. Zapraszam do dialogu przedsiębiorców, zachęcam do aktywności, aby bardziej interaktywnie współpracować  – odpowiadał na uwagi przedsiębiorców wiceszef KAS.

Na wątpliwości przedsiębiorców dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych odpowiadała przedstawicielka z Polskiego Fundusu Rozwoju. Bazując na “twardych danych” pokazywała, że PPK to program korzystny zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników oraz systemu emerytalnego.

Eksperci doradzają

– Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców do skorzystania ze środków UE. Na każdej konferencji można skorzystać z porad i informacji doradców PARP. Zapraszamy! – mówił Adam Banaszak, zastępca prezes PARP.

W strefie, w której  znajdowały się punkty informacyjne, m.in.: PARP, ZUS, Banku Gospodarstwa Krajowego, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, czy Polskiego Funduszu Rozwoju oraz eksperci odpowiadali na konkretne pytania właścicieli firm związane z prowadzeniem biznesu.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości odpowiadali na pytania związane z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami Centrum Rozwoju MŚP.

Ponadto eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r.

Kolejne spotkania odbędą się:

  • 22 maja w Białymstoku i Łodzi,
  • 23 maja w Katowicach i Lublinie,
  • 24 maja we Wrocławiu.

Zapraszamy!

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.