Prawo do szybkiego rozwoju

By 22 maja 2019Ogólne
Ludzie słuchający wystąpienia prelegenta na konferencji

Cykl konferencji „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany” zawitał do Białegostoku i Łodzi. Na obydwu spotkaniach omawiano rozwiązania probiznesowe wprowadzone w 2018 r. w ramach Konstytucji Biznesu oraz ułatwienia, które weszły, bądź wejdą w życie w tym roku. Zaakcentowano ich wpływ na stanowiący o sile gospodarki sektor MŚP.

– „Prawo do przedsiębiorczości” organizowane jest przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z PARP, ale przy współpracy i wsparciu wielu instytucji, które z założenia mają wspierać biznes. Spotykamy się w całym kraju w tak szerokim gronie, aby dać przedsiębiorcom pełny obraz zmian – tych już wprowadzonych i tych planowanych, oraz wskazać możliwości, jakie one niosą dla przedsiębiorców. Szczególnie małych i średnich firm – wyjaśnił Adam Banaszak, wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości osobom przybyłym na konferencję w Łodzi.

Podczas konferencji przedstawiciele biznesu, ale także lokalnej administracji mogli liczyć na wyjaśnienia ze strony ekspertów dotyczące konkretnych przepisów. Głównym tematem były uproszczenia dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a zwłaszcza firm jednoosobowych, które mają na celu zdynamizowanie ich rozwoju. Takimi rozwiązaniami są m.in. zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne ZUS przez pierwszych 6 miesięcy.

– Od 30 kwietnia ubiegłego roku weszły w życie „Ulga na start” i działalność nierejestrowa. Z kolei od początku tego roku obowiązuje nowa ulga składkowa dla osób prowadzących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Przedsiębiorcy mają wybór, ale powinni też mieć świadomość wpływu danej ulgi na poziom ich bezpieczeństwa socjalnego teraz i w przyszłości. My staramy się im ten wybór ułatwiać poprzez poradnictwo i konsultacje – tłumaczyła udział w cyklu prof. Gretruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zainterosowanie budził pakiet “Przyjazne Prawo”. Projekt będący w przygotowani ma za zadanie m.in. wyeliminowanie przypadków niekonsekwencji czy nadmiernej restrykcyjności polskiego prawa. Jednym z najważniejszych założeń jest prawo do błędu w pierwszym roku działalności dla małych fim.

Zmiany, które pozwalają firmom rosnąć

Obecna na spotkaniu w Białymstoku Paulina Zadura-Lichota, dyrektor Departamentu Analiz i Strategii w PARP zwróciła uwagę na kierunek zmian w regulacjach dotyczących w największej mierze małych i mikrofirm.

– W Polsce mamy 3% małych firm (zatrudniających do 49 osób). Średnia europejska wynosi 7%. ułatwienia dla najmniejszych firm w Polsce powinny umożliwić im rozwój, pozwalający na zwiększanie grupy małych firm, które są stabilniejsze, mają większy potencjał i szanse rozwoju niż mikroprzedsiębiorstwa – powiedziała.

Okazja do rozmów z ekspertami

W strefach informacyjnych organizowanych na każdej z konferencji przedsiębiorcy rozmawiali na nurtujące ich kwestie.

Eksperci ZUS wyjaśniali, jakie są prawa i obowiązki wynikające z przepisów. Przedstawiają także konsekwencje korzystania z ulg w postaci czasowego nieopłacania lub opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

Obecni na konferencji przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r.

Sporym zainteresowanie cieszyły się także stoiska Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), na których można było uzyskać odpowiedzi na temat Pracowniczy Planów Kapitałowych.

– PPK jest stworzony dla pracowników. Jest tak skonstruowany, że instytucjom finansowym będzie zależało na tym, aby wypracować dobre wyniki z zarzadzania naszymi pieniędzmi. Pracownik nie musi się znać na oszczędzaniu, to program ma, niejako za niego myśleć – tłumaczył korzyści PPK dla pracowników polskich przedsiębiorstw Piotr Idzikowski, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju.

Szeroką ofertę wsparcia dla firm w ramach Centrum Rozwoju MŚP oraz z Funduszy Europejskich przedstawiali pracownicy PARP, Enterprise Europe Network i Krajowy Punkt Kontaktowy ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Kolejne spotkania odbędą się:

  • 23 maja w Katowicach i Lublinie,
  • 24 maja we Wrocławiu,
  • 6 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim.

Zapraszamy!

Wypełnij formularz zgłoszeniowy, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.