Przejrzyste wyjaśnienia przepisów w sprawie RODO oraz rozliczeń podatkowych – to, zdaniem przedsiębiorców, najbardziej przydatne punkty wtorkowej konferencji na temat zmian w prawie, która została zorganizowana w Żyrardowie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

– Uzyskałam esencję najważniejszych informacji na temat ochrony danych osobowych, które ułatwią mi samodzielne działanie w tym obszarze – powiedziała PAP po spotkaniu pani Alicja, która prowadzi w Żyrardowie ośrodek jeździecki z częścią restauracyjną – „Stajnia Sobiescy”.

– W sprawie RODO narosło już tyle mitów, że przedsiębiorcy są gotowi płacić firmom konsultingowym za wyjaśnienie wątpliwości i tworzenie narzędzi zabezpieczających ich przed łamaniem prawa, a te usługi są bardzo kosztowne – dodała pani Alicja.

Po spotkaniu uznała, że sama może sobie pewne narzędzia ochrony danych osobowych przygotować w firmie, którą prowadzi i w której na co dzień ma do czynienia z danymi osobowymi klientów.

– Moi goście wcześniej ustalają swoje wizyty. Działamy na zasadzie zamówień, spotykamy się, podpisujemy umowę, spisujemy dane, adres, nazwisko, telefon. Musimy mieć z klientami kontakt; jest to niezbędne. Mamy te dane i trzeba je zabezpieczyć. Jeszcze rano się wahałam, czy warto przyjść, jednak teraz się cieszę  – dodała właścicielka „Stajni Sobiescy”

Ważne zmiany w podatkach

Z kolei dla Emilii Kunickiej, jako osoby prowadzącej biuro rachunkowe, bardzo interesujące i przydatne były informacje dotyczące „zmian w zakresie amortyzacji oraz wrzucania w koszty dużej wartości zakupów jednorazowych”. Według niej, wszystkie informacje o planowanych zmianach w przepisach prawnych, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej małym i średnim przedsiębiorcom, były istotne.

– Mam poczucie dobrze wykorzystanego czasu. Informacje były bardzo przystępnie przekazane, prostym językiem, szybko. Część z nich to było novum dla mnie jako przedsiębiorcy. Nie wszystko jest publikowane w internecie, wiele serwisów na ten temat ma ograniczony bezpłatny dostęp, dlatego dobrze, że tu przyszłam – powiedziała PAP Emilia Kunicka.

Wyjście przedsiębiorcom naprzeciw

W trakcie spotkania w Żyrardowie o zmianach w ustawach, które mają ułatwiać małym i średnim przedsiębiorcom prowadzenie działalności, mówili: p.o. prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Hubert Nowak, dyrektor departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji – dr Maciej Kawecki i z-ca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie – Zbigniew Grzymała.

Żyrardowscy przedsiębiorcy usłyszeli m.in., że Konstytucja Biznesu wprowadza zmiany, które ułatwią im staranie się o kontrakty w ramach zamówień publicznych. Wśród planowanych zmian p.o. prezes UZP wymienił m.in. dzielenie większych zamówień na części, co umożliwia ich realizację mniejszym wykonawcom. Innym ułatwieniem jest to, że mali przedsiębiorcy mają możliwość łączenia się w spółki lub konsorcja z innymi podmiotami.

– Jesteśmy w przededniu kolejnych zmian w ustawie, tak by zwiększyć atrakcyjność tego rynku dla MŚP. W listopadzie będzie opracowany nowy projekt ustawy – po konsultacjach – wyjaśnił Hubert Nowak.

Zbigniew Grzymała mówił, że w Konstytucji Biznesu „chodzi o to, by administracja była bardziej dojrzała, bardziej przyjazna”.

– Konstytucja wskazuje, w jakim kierunku ta administracja ma iść. Mówi się o cyber-urzędzie, urzędzie cyfrowym – trwają nad nim bardzo zaawansowane prace. To urząd, który będzie korespondował z państwem. chcemy wykorzystać wszystkie narzędzia informatyczne, aby działać bardziej przyjaźnie – mówił Grzymała.

 

(PAP)