Przyjazne otoczenie dla przedsiębiorców

By 17 czerwca 2019Ogólne
Wiceminister przedsiębiorczości i technologii na spotkaniu z przedsiębiorcami w Opolu

Chcemy skupić się na przyjaznym prawie i środowisku instytucjonalnym dla przedsiębiorców. Wiele przepisów musi wejść w krew zarówno administracji publicznej oraz przedsiębiorcom. Te zmiany są dla Państwa – mówił minister Marcin Ociepa na spotkaniu „Prawo do przedsiębiorczości” w Opolu. Konferencja kończyła tegoroczny cykl spotkań przedsiębiorców i administracji rządowej.

 

– Pakiet 5 ustaw składających się na Konstytucję Biznesu oraz szereg ostatnich zmian w przepisach wprowadziliśmy, by ułatwić życie przedsiębiorcom – wiele z nich polega na uproszczeniu prawa. Przedsiębiorcy dają pracę i stabilność gospodarczą, dlatego tak ważne jest wprowadzenie tych ułatwień – zaznaczył wiceminister przedsiębiorczości i technologii.

Eksperci z ministerstw i instytucji państwowych, które dołączyły do cyklu „Prawo do przedsiębiorczości” m.in. przedstawiali uczestnikom, jakie gwarancje daje przedsiębiorcom Konstytucja Biznesu, tłumaczyli na czym polega preferencyjny ZUS i rola Rzecznika MŚP.

Z myślą o MŚP

Wiceszef resortu przedsiębiorczości podkreślił cele, jakie przyświecają działaniom rządu na rzecz małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. – Celem naszych spotkań jest dotarcie z informacjami bezpośrednio do państwa. Duże firmy ze względu na rozbudowaną strukturę łatwiej radzą sobie z przepisami prawa. Mikro-, małe oraz średnie przedsiębiorstwa, nie do końca. Firmy te muszą skupiać się na osiąganiu zysków. Dlatego chcielibyśmy mówić do MŚP o tym, co dla nich najważniejsze. – Zapraszam do odwiedzenia strony biznes.gov.pl, gdzie znajdują się informacje w pigułce – kontynuował Ociepa.

PFR o PPK

Jednym z istotnych punktów wszystkich spotkań z przedsiębiorcami były Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Założenia i zasady funkcjonowania nowego elementu systemu emerytalnego przedstawiali przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR).

​– Pracownicze Plany Kapitałowe to nowa forma oszczędzania na emeryturę. Program obejmuje 11 mln osób, które dzięki niemu mogą znacząco poprawić swoją sytuację finansową po zakończeniu kariery zawodowej. Ale w PPK zyskują wszyscy – pracownicy, pracodawcy i państwo. Ci pierwsi bezpieczeństwo, pracodawca buduje markę dobrego pracodawcy, państwo zyskuje impuls w rozwoju gospodarczym – wyjaśniał Tomasz Krygier, ekspert PFR.

Konsultacje w cztery oczy

Konferencja w Opolu dała możliwość porozmawiania w cztery oczy z ekspertami takich instytucji jak: ZUS, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Urząd Zamówień Publicznych czy fiskus. Można było dowiedzieć się nie tylko praktycznych aspektach zmian przepisów, ale także o możliwościach uzyskania wsparcia w rozwoju biznesu. Pomocą w tym zakresie, poza przedstawicielami PARP, służyli eksperci z Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK) ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.

Na wszystkich konferencjach z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości” do dyspozycji przedsiębiorców byli eksperci KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE, którzy prezentowali i udzielali konsultacji ws. instrumentów gwarancyjnych, kredytowych, pożyczkowych, leasingowych i kapitałowych, wartych uwagi ludzi biznes – od startupów, po doświadczonych i szukających kapitału na rozwój i ekspansję firm powiedział Arkadiusz Lewicki, dyrektor KPK ds. Instrumentów Finansowych Programów UE.