Setki dobrych zmian dla firm

By 15 maja 2019Ogólne
Minister Emilewicz przemawia na konferencji PDP

Nasz rząd wprowadził już setki zmian dla firm – powiedziała Jadwiga Emilewicz na dzisiejszej konferencji z cyklu „Prawo do przedsiębiorczości” w Kielcach. Minister przedsiębiorczości przedstawiała dziś przedsiębiorcom najważniejsze projekty, nad którymi jej resort kończy prace.

W zeszłym roku rozmowy z Państwem były dla nas bardzo cenne. Pojawiły się propozycje dalszych zmian w prawie. Wzięliśmy je pod uwagę przy pracach nad nowymi regulacjami dla biznesu. Część weszła w życie 1.01.2019. Część jest na ostatniej prostej legislacyjnej – zapewniała minister przedsiębiorczości.

O ułatwieniach dla firm z przedstawicielami administracji państwowej można dziś było rozmawiać na dwóch spotkaniach. Poza Kielcami, gdzie była obecna szefowa Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT), konferencja na temat zmian prawnych i administracyjnych na rzecz przedsiębiorców odbyła się także w Zielonej Górze.

– Konferencje „Prawo do przedsiębiorczości” są skierowane do przedsiębiorców. Ich obecność na spotkaniach to dla nas optymistyczny sygnał, mówiący o tym że relacje administracji państwowej i biznesu zmieniają się na lepsze – zauważyła Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Na straży praw przedsiębiorców

Sporo uwagi poświęcono fundamentalnym zasadom wprowadzonym przez Konstytucję dla Biznesu oraz jej „strażnika” – powołanego w ubiegłym roku Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

– Proporcjonalność, równe traktowanie i przewidywalność działań administracji to filary, na których opiera się Konstytucja dla Biznesu. Należy podkreślić rolę Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw, to rola systemowa: opiniowanie zmian w prawie, może podejmować działania w odniesieniu do konkretnego przedsiębiorcy. Może informować inne organy o nieprawidłowościach. Od początku tworzenia prawa po podejmowanie działań w sytuacji danego przedsiębiorcy – podkreślał Adrian Rycerski, ekspert MPiT.

„W sumie się opłaca”

Jednym z ważnych punktów spotkań z przedsiębiorcami była kwestia Pracowniczych Planów Kapitałowych, których założenia i zasady funkcjonowania przedstawiali przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju.

– W PPK zyskuje każda ze stron pracownik, pracodawca i Państwo. Dla pracownika to bezpieczeństwo, pracodawca buduje markę dobrego, odpowiedzialnego pracodawcy, państwo zyskuje impuls w rozwoju gospodarczym – podkreślał Mateusz Kozłowski z Polskiego Funduszu Rozwoju.

– Umowa o prowadzenie konta PPK podpisywana jest przez pracodawcę na rzecz pracownika. Od 1 lipca do 25 października 2019 r. mamy czas na przygotowanie systemów w firmie do wprowadzenia PPK – przypomniał ekspert PFR.

Trudno zastąpić rozmowę

Każda z konferencji to przede wszystkim możliwość porozmawiania w cztery oczy z ekspertami instytucji jak ZUS, PARP, Urząd Zamówień Publicznych czy fiskus.

– Możliwość uzyskania odpowiedzi na konkretne pytania związane z prowadzoną działalnością gospodarczą w kontekście zmieniającego się prawa dla przedsiębiorców – ocenia przedsiębiorca obecny na spotkaniu w Kielcach.

Kolejne spotkania odbędą się:

  • 16 maja w Gdańsku i Szczecinie,
  • 17 maja w Krakowie i Bydgoszczy,
  • 20 maja w Warszawie i Rzeszowie.

Szczegółowy harmonogram spotkań oraz informacje na temat konferencji i zmian dla firm można znaleźć na stronie: www.prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl/

Na stronie znajduje się też formularz zgłoszeniowy, który trzeba wypełnić, żeby wziąć udział w konferencji w dogodnym dla siebie terminie i miejscu.

Zapraszamy!