Spotkania dot. Konstytucji Biznesu to kolejny etap dialogu między stroną rządową a przedsiębiorcami; często podczas tych spotkań rozwiązywane są konkretne problemy nurtujące przedsiębiorców – powiedziała w środę PAP wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Małgorzata Oleszczuk.

 
W środę w Wałbrzychu (dolnośląskie) odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu ogólnopolskich konferencji pod hasłem „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. Organizatorami spotkań są PARP i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Partnerami są Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Pełnomocnik Rządu do spraw Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Urząd Zamówień Publicznych, Urząd Dozoru Technicznego, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych SA.

Wiceprezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w rozmowie z PAP powiedziała, że dla PARP spotkania z przedsiębiorcami są bardzo ważne. „Prezentujemy zmiany, które zostały wprowadzone w prawie gospodarczym, a później oczekujemy na pytania. To jest kolejny etap dialogu między stroną rządową a przedsiębiorcami” – powiedziała.

Wiceprezes PARP podkreśliła, że sama Konstytucja Biznesu powstała w procesie dialogu z przedsiębiorcami. „Te zmiany zostały już wprowadzone, a część z nich jest planowana do wprowadzenia. Dlatego też ważne dla nas jest to, jak one są odbierane, co się podoba, a co nie, co jeszcze można by zmienić w prawie gospodarczym” – mówiła.

Dodała, że podczas spotkań przedsiębiorcy zadają zarówno pytania dotyczące konkretnych przypadków, jak i natury ogólnej. „Część z poruszanych problemów rozwiązywana jest podczas spotkań przez ekspertów w naszej strefie informacyjnej” – mówiła.

Jak powiedziała, najwięcej pytań kierowanych jest do specjalistów z administracji skarbowej. „To są bardzo konkretne sprawy dotyczące danego przedsiębiorstwa. Często pojawia się też pytanie natury ogólnej, na przykład, czy naprawdę jest tak, że „to, co nie jest prawem zabronione będzie dozwolone” – powiedziała prezes Oleszczuk.

Zmiany w przepisach BHP

Z kolei Rafał Osiński, dyrektor oddziału Urzędu Dozoru Technicznego Wrocław podkreślił, że przedsiębiorcy najczęściej pytają o zmieniające się w najbliższym czasie (od sierpnia) przepisy w zakresie BHP przy eksploatacji wózków widłowych. „Te przepisy powodują, że zmienia się tryb uzyskiwania kwalifikacji, potwierdzenia umiejętności bezpiecznej obsługi takich wózków” – powiedział PAP Osiński.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego, której celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają polscy przedsiębiorcy. Większość przepisów Konstytucji, jak np. ulga na start czy działalność nierejestrowa, weszła w życie z końcem kwietnia br. Od 1 lipca br. wejdą w życie przepisy ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy, które dotyczą możliwości wysyłania e-wniosku np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS oraz dokonywania opłat urzędowych drogą elektroniczną. Od lutego 2019 roku zaczną obowiązywać przepisy Prawa przedsiębiorców dotyczące firm wpisanych do KRS. W ich przypadku zawieszona działalność będzie automatycznie wznawiana po 24 miesiącach od jej zawieszenia.

 

(PAP)