Ułatwienia w zakładaniu start-upów to jeden z tematów spotkania dla przedsiębiorców poświęconego Konstytucji Biznesu, odbywającego się we wtorek w nadmorskim Świnoujściu (zachodniopomorskie).

 

Zmiany zawarte w Konstytucji Biznesu dotyczące zakładania start-upów mogą się przełożyć na to, że takim przedsiębiorcom będzie dużo łatwiej funkcjonować – powiedział PAP dyrektor Departamentu Kontroli w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Maciej Ziarko.

„Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pojawiło się w ramach pakietu zmian jest nowa forma prawna, czyli tzw. prosta spółka akcyjna, która umożliwia założenie działalności w uproszczonej formie, zwłaszcza dla nowych firm o charakterze bardziej technologicznym, tzw. start-upów. Rozwiązanie to ogranicza dotychczasowe obwarowania, które obowiązywały tego rodzaju działalność. Trochę tę działalność także uelastycznia. Zakładający start-up mogą pozyskiwać kapitał z zewnątrz i nie oddając praw do opracowanych przez siebie rozwiązań” – dodał Ziarko.

Z myślą o lokalnych przedsiębiorcach

Spotkania poświęcone zmianom zawartym w Konstytucji Biznesu zaplanowano z myślą o lokalnych przedsiębiorcach, którzy nie zawsze mają dostęp do informacji i nie zawsze wiedzą, gdzie sięgać po takie informacje.

„Chcemy przybliżyć tę tematykę i chcemy, żeby eksperci z Warszawy, którzy pracowali nad konkretnymi rozwiązaniami teraz mieli możliwość przedstawienia tych informacji bezpośrednio przedsiębiorcom, a przedsiębiorcy, żeby mieli możliwość zadania pytań i wyjaśnienia wszystkich kwestii, które budzą wątpliwości” – powiedział Ziarko.

„Dzisiejsze spotkanie to dwudzieste spotkanie tego rodzaju organizowane przez PARP i pierwsze po zakończeniu wakacji. Jest jeszcze okazja, żeby na terenie całej Polski każdy, kto jest zainteresowany tymi zmianami, w najbliższej przyszłości mógł przyjść, posłuchać, zapoznać się i zadać konkretne pytania ekspertom” – dodał.

Konferencji towarzyszy strefa informacyjna, w ramach której do dyspozycji przedsiębiorców są eksperci z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Finansów, Krajowej Administracji Skarbowej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

 

(PAP)