Konstytucja Biznesu w istotny sposób zmienia pozycję ustrojową przedsiębiorcy w Polsce – mówiła w poniedziałek w Białymstoku minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz i podkreśliła, że wprowadza ona szereg rozwiązań realnie ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej, w tym zasadę, że co nie jest zakazane prawem, jest dozwolone.

 

Minister Emilewicz, która uczestniczyła  w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach cyklu „Prawo do Przedsiębiorczości. Małe firmy wielkie zmiany” podkreśliła, że pięć ustaw tworzących Konstytucję Biznesu w sposób istotny zmienia pozycję ustrojową przedsiębiorcy w Polsce.

– Wsród zbioru zasad ustawowych, ta jedna najważniejsza, o którą apelowali państwo od wielu lat – co nie jest zakazane prawem, jest dozwolone – po raz pierwszy stała się w Polsce rzeczywistością prawną. Ale jest też szereg innych rozwiązań realnie ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej – mówiła.

Przypomniała, że osoby, które po raz pierwszy będą zakładały działalność, będą objęte tzw. „pasem startowym sześciomiesięcznym”. Wyjaśniła, że dzięki temu takie osoby będą zwolnione z płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przez pół roku.

Minister przypomniała, że do konsultacji został wysłany projekt ustawy o zatorach płatniczych.

–  Jak wykazały badania prowadzone przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczość, zatory płatnicze to podstawowa przyczyna niedogodności rozwojowych małych i średnich firm. Polska jest dzisiaj rekordzistą w Europie, jeżeli chodzi o długość płacenia za faktury – 190 dni nie jest rzadkością, ale standardem – mówiła. Dodała, że skutkiem tego może być brak środków na inwestycje, brak możliwości zatrudniania kolejnych pracowników, zwalnianie ich oraz upadłość firm, a – jak podała – często taka sytuacja ma miejsce w firmach budowlanych.

Obligatoryjne skrócenie terminów płatności

Dodała, że nowe regulacje mają wprowadzić obligatoryjne skrócenie terminów płatności do 30 dni dla administracji, z wyłączeniem służby zdrowia i do 60 dni dla dużych podmiotów względem małych. Nowe regulacje przewidują też wprowadzenia tzw. ulgi na złe długi.

– Przedsiębiorca będzie płacił podatek dopiero wtedy, kiedy dostanie zapłatę za dostarczony towar lub usługę – wyjaśniła. Jak dodała, przekroczenie terminu płatności, będzie skutkowało „natychmiastową zapadalnością” odsetek wyższych, niż w dzisiejszym prawie.

Emilewicz podreśliła, że wszystkie rozwiązania zapisane w Konstytucji dla Biznesu zostały wypracowane podczas wspólnego dialogu z przedsiębiorcami. „Staramy się zmieniać prawo, po to aby prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce nie było obowiązkiem, ale prawdziwym wyborem tego, kto czuje, że to jest jego realny sposób na samorealizację, na dochodzenie do własnych celów”

Minister powołując się na dane GUS powiedziała, że w ciągu trzech lat działalności gospodarczych, ani nie ubywa, ani nie przybywa w Białymstoku; to, czego ubywa, to na pewno ludzi.

– Ta depopulacja Białegostoku jest widoczna, my mamy nadzieję, że za sprawą rozwiązań, jakie przyjmujemy, ta tendencja zostanie zatrzymana w wielu miastach w Polsce. Nie ma dziś powodu, żeby ktoś, kto urodził się, wychowywał i kończył studia w danym mieście, nie chciał rozwijać się tutaj dalej – mówiła Emilewicz.

 

(PAP)