Zmiany na korzyść przedsiębiorców

By 6 czerwca 2019Ogólne
Spotkanie "Prawo do przedsiębiorczości" w Gorzowie Wielkopolskim, 2019

W Hotelu Mieszko w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się kolejne z tegorocznych spotkań cyklu „Prawo do przedsiębiorczości”. Lokalni przedsiębiorcy mogli poznać nowe rozwiązania prawne i administracyjne zaplanowane z myślą o ułatwieniu im prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Na spotkaniu w Gorzowie Wielkopolskim przedstawiciele m.in. Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy instytucji wspierających rozwój przedsiębiorczości z Grupy PFR przybliżali nowe przepisy dla firm wprowadzone m. in. przez Konstytucję Biznesu, pakiet ustaw Przyjazne Prawo oraz zmiany w prawie podatkowym i zamówieniach publicznych.

O zasadach stojących u podstaw trwającej reformy gospodarczej przypomniał Maciej Ziarko z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która współorganizuje cykl konferencji.

– Jedną z fundamentalnych zasad wprowadzanych przez Konstytucje biznesu jest wolność prowadzenia działalności gospodarczej oraz wymóg pozytywnej interpretacji niepewności prawnych na korzyść przedsiębiorcy – powiedział przedstawiciel PARP.

Przedstawiciel MPiT, Mateusz Marciniak zwrócił uwagę, jak ważne były rozwiązania prawne związane z zapewnieniem ciągłości działania małych firm.

 – Dużym zainteresowaniem cieszy się ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstw, regulująca zasady kontynuacji prowadzenia przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy.

Sporo miejsca poświęcono nowemu elementowi systemu emerytalnego.

– Pracownicze Plany Kapitałowe to gorący temat. Trudno się dziwić, to nowy program emerytalny, który obejmie ponad 10 mln Polaków. Już od lipca część firm będzie wdrażać prywatne programy emerytalne dla swoich pracowników – mówiła Małgorzata Skorek, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju.

Każda z konferencji to także dobra okazja do bezpośredniego kontaktu z ekspertami od funduszy unijnych, podatków, ubezpieczeń społecznych czy zamówień publicznych. W strefie informacyjnej przedsiębiorcy mogli porozmawiać na temat spraw dotyczących konkretnych sytuacji w ich firmach.

 

Kolejne spotkania odbędą się:

  • 6 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim,
  • 12 czerwca w Gdyni,
  • 13 czerwca w Radomiu.

Zapraszamy!